ثبت علامت تجاری،ثبت علامت،علامت تجاری،ثبت علائم تجاری،مدارک ثبت,09123707174+02144381154،هزینه ثبت،مدارک مورد نیاز،ثبت نام تجاری،اداره ثبت،اداره مالکیت صنعتی سئوالات ثبت علامت تجاری
دوشنبه 25 تير 1403      08:04
 
 
Text/HTML


 

ثبت برند تجاری

آمار بازدید
پرسش و پاسخ درخصوص ثبت علائم تجاری

سوال و جواب در مورد ثبت و استفاده از علائم تجاری
 

 1- آیا علامت تجارتی در ایران مورد حمایت قانون قرار می گیرد؟ 
 ج :بله علامت تجارتی در ایران قابل حمایت است. اتفاقا ایران از سال1310 جزئ معدود کشورها ئی در آسیا می باشد که موضوعات مربوط به حمایت از علائم تجاری را در قوانین داخلی خود آورده است . ثبت علائم و اختراعات مصوب 1310و آئین نامه اجرائی این قانون مصوب 1337 مبنای این حمایت می باشد.
 
2- استفاده از علامت تجارتی چه مزایائی را دارد؟
ج : اول باید بین استفاده از علامت تجاری بدون ثبت آن و استفاده از علامت تجارتی که ثبت شده است تفاوت قائل شد. در قسمت اول حمایت از آن بسیار مشکل است هرچند حقوقی را برای استفاده کننده مستمر در قانون ثبت علائم پیش بینی شده است . اما اگر علامت را ثبت نموده اید مزایای زیر را دارد: 1- می توانید آنرا روی کالای خاصی که طبقه آن مشخص است درج کنید 2- می توانید از واردات و صادرات آن کالا بدون مجوز شما انجام پذیرفته جلوگیری کنید 3- می توانید از عرضه و فروش آن بدون مجوز شما ممانعت به عمل آورید 4- می توانید اجازه استفاده از آنرا در مقابل توافقات مالی به شرکتها و اشخاص دیگر بدهید 5- می توانید بازار محصولات خود را گسترش انحصاری دهید. 6- علامت تجاری اهرمی برای رقابت مطلوب می باشد 7- مبنای یک بازاریابی مناسب می باشد 8- عنصری برای تمیز کالاها از هم می باشد 9- و بسیاری از منافع اقتصادی دیگر.......
 
3- چه کسانی می توانند از علامت تجارتی استفاده کنند؟ 
جواب : کسی که علامت تجارتی به نام او ثبت شده است و کسی که علامت موقتا یا دائم از سوی مالک به وی منتقل گردیده است.
4- آیا می توان با استفاده از علامت تجارتی واردات برخی کالاها را انحصاری کرد؟ 
جواب : بله ، این موضوع به لحاظ حقوقی است که یک فرد نسبت به مالکیت خود پیدا می کند . یعنی علامت تجارتی وقتی توسط یک شخص یا شرکت ثبت می شود حق استفاده از آن مربوط به ثبت کننده می باشد . کس دیگری نمی تواند از آن استفاده کند . بنابر این اگر شخصی با یک کارخانه تولید نوشابه قرار دادی داشته باشد که روزانه 1000 بطری با نام و علامت تجارتی تحت مالکیتش تولید کند . این کالاها با شرط ثبت علامت بر روی آن فقط برای سفارش دهنده قابل حمایت است و ایشان می تواند از این علامت استفاده و مانع استفاده دیگران و حتی کارخانه تولید کننده از علامت تجاری متعلق به سفارش دهنده نیز بشود.
 
5- آیا می توان از علامت تجارتی دیگری استفاده نمود؟
جواب : اگر بدون اجازه مالک علامت تجارتی باشد خیر
 
6- آیا می توان علامت تجارتی مشهوری که در ایران به ثبت نرسیده است را به نام خود ثبت نمود؟
 ج: می توان چنین در خواستی را داشت . اما چون غالب علامتهای مشهور درکشورهای عضو کنوانسیونهای جهانی که ایران هم به آن پیوسته است از جمله کنوانسیون پاریس به ثبت رسیده است بعدها مالکین علامت به محض اطلاع می توانند علاوه بر در خواست ابطال علامت شما از شما ضرر و زیانهای هنگفتی را نیز مطالبه کنند . البته اداره مالکیتهای صنعتی با یک بر خورد عرفی به موضوع می پردازد و اغلب چنین در خواستهایی را نمی پذیرد.
 
7- اگر شخصی بدون اجازه مالک علامت از علامت تجارتی وی استفاده کند چه مجازاتی را دارد.
 ج: می توان چنین در خواستی را داشت . اما چون غالب علامتهای مشهور درکشورهای عضو کنوانسیونهای جهانی که ایران هم به آن پیوسته است از جمله کنوانسیون پاریس به ثبت رسیده است بعدها مالکین علامت به محض اطلاع می توانند علاوه بر در خواست ابطال علامت شما از شما ضرر و زیانهای هنگفتی را نیز مطالبه کنند . البته اداره مالکیتهای صنعتی با یک بر خورد عرفی به موضوع می پردازد و اغلب چنین در خواستهایی را نمی پذیرد.
 
8- آیا می توان محصولاتی را که با علامت تجارتی تحت مالکیت من وارد شده است ولی از من هیچگونه مجوزی گرفته نشده است توقیف نمود؟
 ج: اصولا هر محصولی که با یک علامت تجارتی ثبت شده در ایران وارد می شود یا باید توسط مالک آن و یا شخصی که نمایندگی وکالت و یا اجازه واردات از سوی مالک دارد ترخیص شود . چنانچه شما مالک علامت تجارتی هستید و از این واردات اطلاع پیدا نمائید می توانید از طریق مراجع قضائی مانع واردات آن کالا شد و آنرا توقیف نمود.
 
9- مدتی که توسط قانونگذار ایرانی از علامت تجاری حمایت شده است چند سال است؟ 
ج: 10 سال از تاریخ ثبت اظهارنامه در اداره مالکیتهای صنعتی
 
10- آیا می توان در هر دادگاهی در کشور اقامه دعوی در رابطه با موضوعات علامت تجاری نمود.
 ج: طرح دعوی بلااشکال است . باید دانست فقط دادگستری شهر تهران می تواند به این دعوی رسیدگی نماید اما این موضوع مانع از این نیست که دادگاههای سایر شهرستانها از رسیدگی اولیه و مقدماتی استنکاف نمایند بلکه به صراحت قانون سایر محاکم در شهرستانهای دیگر باید اقدامات مقدماتی را انجام دهند و حتی می توانند تا مرحله صدور قرار تامین اقدام و پرونده را برای ادامه رسیدگی به تهران ارسال کنند.
 
11- آیا علامتهای تجارتی سایر کشورها در ایران حمایت می شود.
ج:فقط کشورهائی که عضو کنوانسیون پاریس هستند می توانند از حمایت در ایران هم بر خوردار شوند.
 
 12- من مدتهاست که از یک لوگو (مارک) برای محصولاتم استفاده می کنم و مدتی است فردی علامت مرا روی محصولات خود می چسپاند . ولی من آنرا تا کنون ثبت نکرده ام ؟آیا من می توانم از این فرد شاکی شوم ؟
 ج: بله می توانید اما باید مدارک کاملی که سابقه استعمال شما را از دو جنبه اول سبق استفاده و دوم استفاده مستمر شما باید اثبات شود . البته یک پروسه پیچیده حقوقی است که باید توسط اهل فن پیگیری شود.
 
13- آیا می توان علامتی را با حروف انگلیسی ثبت نمود؟
بله
14- می توان یک نوشته را به جای شکل خاص به عنوان علامت تجارتی ثبت کرد؟
ج: بله می توان نقش یا شکل یا حروف را به عنوان علامت تجارتی ثبت نمود
 
15- فرق لوگو ، مارک و علامت تجاری چیست؟
ج: چه در متون خارجی و چه در قوانین ایران هیچگونه اشاره ای به واژه لوگو نشده است و یک اصطلاح عامیانه محسوب می شود اما مارک به تنهائی کاربرد ندارد بلکه ترید مارک TRADE MARK همان معنی علامت تجارتی را دارد و در کشورهای دیگر مساوی با علامت تجارتی می باشد.
 
16- آیا می توانم لوگوی طراحی شده خود را به عنوان علامت تجارتی ثبت کنم ؟
 ج :بله می توانید البته شرایط شکلی را باید رعایت کنید یعنی باید یا نقش باشد یا تصویر یا حروف یا مختلط و اندازه آنهم باید 10*10 باشد و در 10 نسخه نیز تهیه شود و سایر
شرایط مربوط به ثبت از جمله شباهت با دیگر مارکها نداشته و........
 
17- برای اقامه دعوی علیه سوء استفاده کننده از یک علامت تجاری چه مدارکی لازم است؟
ج: گواهی ثبت علامت تجارتی که باید از سوی اداره مالکیتهای صنعتی صادر شده باشد اگر مالک شخص حقیقی است باید مدارک اثبات کننده هویت خود اگر شخص حقوقی است باید آخرین آگهی تاسیس مدارکی که دلایل اثباتی شما محسوب می شسوند مانند استشهادیه محلی یا تامین دلیل یا پکینگ لیست گمرگی و غیره اگر دعوی توسط وکیل مطرح می شود باید وکالتنامه نیز ضمیمه باشد.
 
18- آیا هر علامتی قابلیت ثبت دارد؟
ج: خیر در قانون ثبت علائم و اختراعات محدودیتهائی برای ثبت برخی از تصاویر نقوش و علامتها پیش بینی شده است و اداره ثبت مالکیتهای صنعتی نیز عرفا و برابر رویه عملی خود محدودیتهائی را قائل می شود از جمله : پرچم جمهوری اسلامی ايران و سایر کشورها ، علامتهای دولتی و نشانهای دولتی ، تصاویر و سخنان مقامات رسمی ،هر گونه نوشته تصویر و نقوشی که موهوم به انتساب به مقامات دولتی و رسمی باشد ، علامات سازمانها و موسسات و نهادهای دولتی ، علامات موسسات ذسمی دیگر مانند هلال احمر وصلیب سرخ ، تصاویر ، جملات و نقوش خلاف عفت عمومی و خلاف انتظامات عمومی
 
19- طبقات در ثبت علامت تجارتی چه کاربردی دارد؟
ج: به طبقه ای که به عنوان نمونه در اینجا ذکر می کنم توجه کنید : هر گاه شما برای علامت تجاری اقدام کنید باید مشخص کنید این علامت را برای چه نوع کالاهائی بکار می برید . قانون شما را موظف می سازد که نوع کالاهایتان را ذکر کنیذ . در قانون نیز گروهی از کالاهای هم سان را در یک طبقه قید نموده اند و کالاهای شما باید در یکی از این طبقات ذکر شده باشد مثلا" : طبقه 8 - انواع ابزار و لوازم دستي ( كه با دست كار مي كنند ) ، سرويس كارد و قاشق و چنگال ، سلاح كمري ، تيغ . مثلا اگرعلامت تجارتی خاصی معرف چرخ گوشت دستی باشد و شما تقاضای ثبت آنرا کنید باید در این طبقه ثبت شود . البته باید دانست که شما مختار هستید نام هر نوع کالا را ذکر کنید و در خواست ثبت سایر کالاهای غیر مرتبط را نیز در طبقات متفاوت داشته باشید نکته : اداره ثبت مالکیتهای صنعتی بنا بر روشی که منشائ قانونی به نظر بنده ندارد از پذیرش اظهار نامه ثبت علائمی که مجوز فعالیت رسمی در آن نداشته باشید اعلام بهانه می نماید.
 
20- آیا اختصاص چند طبقه به یک علامت برای مالک علامت در رابطه با سایرطبقات ایجاد حق می کند؟
 ج: خیر بنا بر نظریه اغلب حقوقدانان هر علامت تجارتی فقط در طبقاتی که برای آن گواهی ثبت در یافت داشته اند ایجاد حق نموده و اشخاص دیگر می توانند سایر طبقات را ثبت نمایند . البته مشکلات حقوقی خاصی از جمله شباهت علامت تجاری و وجوه آن پیش خواهد آمد که بحث حقوقی مفصلی دارد . ما توصیه می کنیم شما از هیچ علامت تجارتی تحت مالکیت دیگران تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید.
 
21- آیا می توان یک علامت تجارتی را برای هر کالائی نصب کرد؟
ج: در قوانین موجود منعی ندارد مشروط بر اینکه علامت نصب شده متعلق به دیگری نباشد . و اگر خواهان حمایت قانون باشید باید کالا و طبقه را نیز رسما ثبت نمود.
 
22- اداره مالکیتهای صنعتی چیست و چه اداره ای است ؟
 ج:اداره مالکیت صنعتی ادره دولتی است که از زیر مجموعه های سازمان ثبت اسناد و املاک محسوب و جزئ قوه قضائیه محسوب می شود . وظیفه این اداره ثبت علامتهای تجارتی و اختراعات می باشد . به این جهت صنعتی گفته می شود که معمولا اختراع جنبه صنعتی دارد و علامتهای تجاری نیز بر روی کالاهای صنعتی نصب و معرف محصولات ناشی از تولیدات صنعتی می باشند در مقابل اداره ثبت مالکیت صنعتی ادرات و سازمانهائی هستند که به ثبت مالکیتهای ادبی و هنری می پردازند مانند شورایعالی انفورماتیک در خصوص نرم افزارها و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در ثبت آثار سینمائی و نویسندگان . در ایران ادراه ثبت شرکتها و مالکیتهای صنعتی در یک محل و تحت نظارت یک مدیر کل فعالیت دارند و بخش ثبت شرکتها دارای یک رئیس زیر نظر مدیر کل و نیز بخش مالکیتهای صنعتی نیز دارای یک رئیس و ایشان هم زیر نظر مدیر کل انجام موظیفه می نمایند.
 
23- اداره ثبت شرکتها با اداره مالکیت صنعتی چه تفاوتی دارد؟
 ج: به سوال 22 مراجعه کنید وبا این توضیح که اولی به ثبت شرکتها و تلویحا نام شرکتها می پردازد و دومی به ثبت علامتهای تجاری و اختراعات و هر دو یک اداره را تشکیل می دهند.
 
 24- اگر من الان به اداره ثبت شرکتها و مالکیتهای صنعتی مراجعه و تقاضای ثبت علامت تجارتی بنز را برای پارچه داشته باشم چه اتفاقی خواهد؟
 ج: معمولا اداره ثبت شرکتها با رویه عدم پذیرش جواب شما را به لحاظ معرف و مشهور بودن علامت را می دهد . اما اگر کمپانی بنز علامت خود را در ایران به ثبت نرسانده باشد و نیز پارچه را به عنوان کالای مورد نظر خود ثبت نکرده باشد می توان چنین در خواستی را مطرح نمود . البته این حق برای کمپانی بنز محفوظ است که نسبت به ثبت علامت توسط شما معترض شده و تقاضای جبران خسارت بنماید . و در آخر اعلام می کنیم که شما با طرح چنین در خواستی در گیر یک موضوع پیچیده و سنگین حقوقی خواهید شد.


 

 

فروش برند،خريد برند،فروش علامت،خريد علامت،برند فروشي،خريد علامت تجاري،علامت تجاري فروشي،فروش علامت تجاري،فروش برند تجاري،خريد برند تجاري،برند تجاري فروشي،ثبت برند تجاري،مدارك لازم جهت ثبت،ثبت علائم تجاري،ثبت علامت تجاري،هزينه ثبت،اداره ثبت علائم تجاري،هزينه ثبت،طبقه بندي،خريد نام تجاري،فروش نام تجاري،ثبت برند تجاري،ثبت برند،ثبت علائم،ثبت نشان تجاري،مالکيت صنعتي،نام تجاري فروشي،خريد و فروش،نقل و انتقال،اضافه کالا،اضافه طبقه،مدارك لازم جهت ثبت برند،تمديد،مدارك لازم جهت ثبت علامت تجاري،ثبت طرح صنعتي،مدارك لازم جهت ثبت طرح صنعتي،اختراع،ثبت اختراع،طرح شبنم،ثبت طرح شبنم،مدارك لازم جهت ثبت طرح شبنم،كالاهاي مشمول طرح شبنم،كارت بازرگاني،ثبت كارت بازرگاني،مدارك لازم جهت ثبت كارت بازرگاني

 

ثبت نام تجاري، ثبت علامت تجاري ، ثبت علائم تجاري ، ثبت اسم تجاري، ثبت برند تجاري، ثبت لوگو، ثبت نام تجاري در ايران، ثبت نام تجاري محصول، ثبت نام تجاري کالا، مراحل ثبت نام تجاري، سازمان ثبت نام تجاري، اظهارنامه ثبت نام تجاري، فرم ثبت نام تجاري، اداره ثبت نام تجاري، هزينه ثبت نام تجاري، مدارک ثبت نام تجاري، شرايط ثبت نام تجاري، آدرس اداره ثبت نام تجاري، سامانه ثبت نام تجاري، نحوه ثبت نام تجاري، ثبت نام تجاري شرکت ، ثبت نام تجاري بين المللي ، ثبت نام صنعتي، ثبت نام تجاري در سيستم مادريد، ثبت نام تجارتي، ثبت علامت تجاري در ايران، ثبت علامت تجاري محصول، ثبت علامت تجاري کالا، مراحل ثبت علامت تجاري، سازمان ثبت علامت تجاري، اظهارنامه ثبت علامت تجاري، فرم ثبت علامت تجاري، اداره ثبت علامت تجاري، هزينه ثبت علامت تجاري، مدارک ثبت علامت تجاري، شرايط ثبت علامت تجاري، آدرس اداره ثبت علامت تجاري، سامانه ثبت علامت تجاري، نحوه ثبت علامت تجاري، ثبت علامت تجاري شرکت، ثبت علامت تجاري بين المللي ، ثبت علامت صنعتي، ثبت علامت تجاري در سيستم مادريد، ثبت علامت تجارتي، ثبت برند تجاري در ايران، ثبت برند تجاري محصول، ثبت برند تجاري کالا، مراحل ثبت برند تجاري، سازمان ثبت برند تجاري، اظهارنامه ثبت برند تجاري، فرم ثبت برند تجاري، اداره ثبت برند تجاري، هزينه ثبت برند تجاري، مدارک ثبت برند تجاري، شرايط ثبت برند تجاري، آدرس اداره ثبت برند تجاري، سامانه ثبت برند تجاري، نحوه ثبت برند تجاري، ثبت برند تجاري شرکت ، ثبت برند تجاري بين المللي ، ثبت برند صنعتي، ثبت برند تجاري در سيستم مادريد، ثبت برند تجارتي، ثبت علائم تجاري در ايران، ثبت علائم تجاري محصول، ثبت علائم تجاري کالا، مراحل ثبت علائم تجاري، سازمان ثبت علائم تجاري، اظهارنامه ثبت علائم تجاري، فرم ثبت علائم تجاري، اداره ثبت علائم تجاري، هزينه ثبت علائم تجاري، مدارک ثبت علائم تجاري، شرايط ثبت علائم تجاري، آدرس اداره ثبت علائم تجاري، سامانه ثبت علائم تجاري، نحوه ثبت علائم تجاري، ثبت علائم تجاري شرکت ، ثبت علائم تجاري بين المللي ، ثبت علائم صنعتي، ثبت علائم تجاري در سيستم مادريد، ثبت علائم تجارتي، ثبت اسم تجاري در ايران، ثبت اسم تجاري محصول، ثبت اسم تجاري کالا، مراحل ثبت اسم تجاري، سازمان ثبت اسم تجاري، اظهارنامه ثبت اسم تجاري، فرم ثبت اسم تجاري، اداره ثبت اسم تجاري، هزينه ثبت اسم تجاري، مدارک ثبت اسم تجاري، شرايط ثبت اسم تجاري، آدرس اداره ثبت اسم تجاري، سامانه ثبت اسم تجاري، نحوه ثبت اسم تجاري، ثبت اسم تجاري شرکت ثبت اسم تجاري بين المللي ، ثبت اسم صنعتي، ثبت اسم تجاري در سيستم مادريد، ثبت اسم تجارتي، ثبت لوگو تجاري در ايران، ثبت لوگو تجاري محصول، ثبت لوگو تجاري کالا، مراحل ثبت لوگو تجاري، سازمان ثبت لوگو تجاري، اظهارنامه ثبت لوگو تجاري، فرم ثبت لوگو تجاري، اداره ثبت لوگو تجاري، هزينه ثبت لوگو تجاري، مدارک ثبت لوگو تجاري، شرايط ثبت لوگو تجاري، آدرس اداره ثبت لوگو تجاري، سامانه ثبت لوگو تجاري، نحوه ثبت لوگو تجاري، ثبت لوگو تجاري شرکت ، ثبت لوگو تجاري بين المللي ، ثبت لوگو صنعتي، ثبت لوگو تجاري در سيستم مادريد، ثبت لوگو تجارتي